Decals

Aktuální nabídka obtisků je na eshopu.

Upustil jsem od tisku na domácí laserové tiskárně a využívám profesionální digitální tisk na velmi pružnou a vysoce adhezní lakovou folii. Tisk je velmi jemný s detaily  jemnějšími jak sítotisk. Barvy jsou syté a nejsou transparentní. Nenaruší je nástřik bezbarvým lakem. Při nanášení vodních obtisků na členitý povrch doporučuji využít změkčovací roztok Vallejo Decals Medium. Mám tento roztok vyzkoušený, obtiskovou blánu změkčí tak, že dosedne na hodně členitý povrch. Chce to jen trpělivost a nechat několik minut roztok po nanesení působit.  Není agresívní a tím nenaruší barevný tisk a ani obtiskovou blánu. Změkčovací roztoky od Agamy na tyto obtisky nejsou vhodné. Tensol prakticky nepůsobí a Hypersol je velmi agresívní a obtisk silně naruší.

Jak pracovat s obtisky?

Obtisky se musí obstřihnout (cca 0,2 mm okraj), namočit krátce do vody a nechat chvíli na nesavém povrchu odležet. Pak se uvolní lepidlo a obtisk se přiloží k místu nanesení a stáhne se na povrch. Štětcem nebo uchošťourem vytlačím vodu z pod obtisku a uhladím. Na členitém povrchu (na boku kolem klik dveří) nanesu změkčovací roztok, nechám chvíli působit a štětcem tupuji obtisk k povrchu. Pak už jen nechat zaschnout..  Obtisky velmi dobře kopírují podklad, avšak musí se s nimi pracovat s rozvahou a klidem a spíše si déle počkat, až změkčovací roztok zapůsobí – cca 2 až 3 minuty. Pak opatrně uhlazuji vatovou tyčinkou a tupuji štětcem k podkladu.

Používám nyní ještě jednu metodu na nanesení obtisků na členitý povrch a to, že nanesu obtisk na danou plochu a krátce zahřeji horkovzdušnou pistolí – viz video na úvodní stránce. Obtisk teplem změkne a namočeným štětcem do vody obtisk uhladím. Jen POZOR nepřehřát, aby se obtisk nezkroutil a také dávejte pozor na podklad modelů, pokud je z plastu či resinu, tak může změknout a zdeformovat se. Pozor na neodstrojených modelech, kde jsou plastová okna! Opět hrozí deformace díky horkému vzduchu z pistole.

Nanesené obtisky není nutné přelakovat, ale doporučuji pod obtisk nanést usazovací roztok. Používám naředěný disperzní Herkules. Nicméně já ve většině případů model ještě přelakuji podle auta buď matným nebo lesklým bezbarvým lakem. Tím je zafixuji a zvýším odolnost…

Výsledek je zde:

Aktuální nabídka obtisků je na eshopu. 

Zde je ukázka několika nabízených dekálů: